Filed under Campus Life

Are Dippin’ Dots Worth It?

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






Dippin’ dots is known all around the US for its innovative idea of design–individual balls of ice cream, shaped to perfection, ranging from the flavors of cookies and cream to blue raspberry. But while we indulge on this cold treat, we do not ask ourselves if it is worth the three dollars that we paid for it. Is it?

Of course it’s not! Dippin’ Dots main ingredient is milk. Is milk caviar? No, it is not. So then tell me why one would pay $3 for ½ cup of milk mixed with sugar and then frozen? Even though one might say that it is “special” ice cream due to its circular, why cannot one stand for just plain, regular ice cream? Still, they may persistently argue that it cost a hefty amount of money just to shape each individual ball, and so the price should be reasonable. Again, why is shaped ice cream so desirable in comparison to ice cream, made with the same ingredients, coming with almost an indistinguishable taste difference…and for a much cheaper price.

Multiple ice cream sellers are having Dippin’ Dots sold for a much higher price compared to Breyer’s or Blue Bunny. At Woodsboro Elementary school, you can get one ice cream bar for exactly $1, precisely ⅓ of the amount it cost to buy smaller size of dippin’ dots. In fact, at some grocery stores, you can get a giant tub of ice cream for as little as $3! Would you get ice cream shaped in little balls for $3, why you can get better ice cream for one dollar.

Knowing that the average American consumes 48 pints of ice cream per year, we may take into consideration that if you were to have that amount of ice cream in Dippin’ Dots, that would be approximately 192 packages, amounting to $576, while if you were to spend that on regular ice cream, you would pay one third that amount, $192. With that amount of money saved you could buy an ipad!

According to the the company who makes Dippin’ Dots the company, the standard vanilla flavor includes the ingredients whole milk, cream, nonfat milk solids, sugar, guar gum, carrageenan, natural flavors, vanilla. The thing is, half of these ingredients are not good for your health (even though most ice cream is in general is not that healthy); so why pay for something that will make you pay more when you are sent to a dietician to resolve the ordeal of obesity, when you can purchase a healthier option of ice cream, or even frozen yogurt, for a lessened price.

Kids around the school do have a lot to say about this. “With great taste, comes great price,” says Carter Kovacs from Mrs. Chung’s 6th grade classroom. She believes $3 is the right price. But after we told her that ½ cup of Dippin’ Dots only has 3% of your daily calcium, being such a small portion, she rejected her comment without anymore discussion. Naina Brar from Mrs. Bradley’s class has a different opinion. She believed $3 is too much for frozen milk. “It is overpriced for what you get,” she plainly states.

Another person believes they are also overpriced, Cheyenne Yu: “I [,]for one[,] think that for just a tiny bin of little dot shaped ice cream, it’s over priced. I mean, what’s so special about some ice cream made into tiny balls? Their tactics are good however. You can buy a ton of overly priced ice cream balls delivered right to your door. I have to admit, that’s pretty cool.”

According to our polls, 77.8% of people surveyed said that Dippin’ Dots is overpriced, compared to the mere 22.2% who believe that the price is equitable. Of the respondents, 55.6% said they did not buy dippin’ dots, while 44.4% responded with yes. Interestingly though, the 77.8% who said it was overpriced does not correlate with the fact that 44.4% of respondents said stating that they did buy the product.

Print Friendly, PDF & Email
Leave a Comment

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.




Navigate Left
Navigate Right
Are Dippin’ Dots Worth It?